Η Ιερά Μητρόπολη Δημητριάδος & Αλμυρού σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Αλτσχάιμερ “Αγία Σοφία” Βόλου διοργανώνουν εκδήλωση με θέμα “Νόσος του Αλτσχάιμερ”. Θα απευθύνει χαιρετισμό ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης κ.κ. Ιγνάτιος.
Η εκδήλωση θα γίνει στις 20 Ιανουαρίου, ώρα 18:30 στην αίθουσα “Εξωραϊστική Βόλου”. Ομιλητές θα είναι οι : Μαγδαληνή Τσολάκη, καθηγήτρια ΑΠΘ, Νευρολόγος- Ψυχίατρος- Θεολόγος, Διευθύντρια Α’ Νευρολογικής Κλινικής ΑΧΕΠΑ
Πρόεδρος Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Αλτσχάιμερ και Συναφών Διαταραχών με θέμα “Σύγχρονες διαγνώσεις και θεραπείες στην νόσο Αλτσχάιμερ”.
Κωνσταντίνος Γάτος, Νευρολόγος- ψυχίατρος, επιστημονικός υπεύθυνος Ινστιτούτου Αγία Σοφία.
Την εκδήλωση θα συντονίσει η Εύη Ράπτη, δημοσιογράφος. Η είσοδος θα είναι ελεύθερη. Χορηγός της εκδήλωσης είναι η Νευρολογική Κλινική Βόλου “Άγιος Γεώργιος”.
![](https://i0.wp.com/www.evitorial.gr/wp-content/uploads/2018/01/Alzheimer-altsxaimer-Αλτσχάιμερ-696x433.jpg?fit=696%2C433&ssl=1)